PENİL REKONSTRÜKTİF CANLI CERRAHİLERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi; 24. Ulusal Üroloji Kongresi ve 26. Dünya Videoüroloji Kongresi kapsamındaki kongre öncesi Penil Rekonstrüktif Cerrahiler Canlı Cerrahi Kurs Programı kapsamında yerli ve yabancı katılıcımlar ile gerçekleştirilen penil protez implantasyonu ameliyatlarına ev sahipliği yaptı. Konferans salonumuzda gerçekleştirilen toplantının sonunda iki ayrı vaka üzerinden penil protez takılmasına yönelik yapılan ameliyatlar canlı yayın ile konferans salonuna iletildi.

      Moderatörlüğünü Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği Eğitim Sorumlusu Op.Dr.Süleyman Minarecinin yaptığı toplantıda; Üroloji Kliniğimizde görevli Doç.Dr.Zafer Kozacıoğlu'nun yakın tarihte yürüttüğü deneysel çalışmaları eşliğinde penis anatomisi ile ilgili sunum gerçekleştireceğini kaydeden Dr.Minareci, " bu deneysel çalışmalar ileride Peyronie Hastalığının tedavisine katkısı olacaktır" şeklinde konuştu.

      Ardından Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji ABD öğretim üyesi Prof Dr.Oğuz Ekmekçioğlu penis eğriliği ile ilgili yapılan cerrahi yöntemler hakkında bilgiler verdi. Son olarak, İstanbul Bezm-i Alem Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji ABD öğretim üyesi Doç.Dr.Tolga Akman, Peyronie hastalarında penil protez implantasyonu ile ilgili sunumunu yaptı ve bu hastalarda penil protez implantasyonlarındaki başarı oranlarından bahsetti. Sunumların ardından toplantı Dr. Süleyman Minarecinin moderatörlüğünde katılımcılarla birlikte soru ve cevap şeklinde devam etti.

      Daha sonra canlı ameliyatlar safhasına geçilerek üroloji kliniğimiz tarafından penil protez implantasyonu ameliyatları uygulandı. Prof.Dr.Oğuz Ekmekçioğlu ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji ABD öğretim üyesi Prof.Dr.Ateş Kadıoğlu ameliyatlarda yer aldılar. Ameliyatlarda dünyada yeni tanımlanan en son cerrahi teknikler uygulandı. Katılımcılardan gelen sorular ameliyat esnasında cerrahlar tarafından karşılıklı konuşma şeklinde cevaplandı. Ameliyatların sona ermesinin ardından toplantı sona erdi.