PALYATİF BAKIM MERKEZİ AÇILDI

      İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Palyatif Bakım Merkezi törenle hizmete açıldı. 17 yataklı merkezin açılışı İzmir Valisi Mustafa Toprak, Karabağlar Kaymakamı Mehmet Sadık Tunç, İzmir İl Sağlık Müdürü Dr.Ayhan İzzettinoğlu,İzmir Kamu Hastaneler Birliği Güney Bölgesi Genel Sekreteri Prof.Dr.Behzat Özkan, Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Doç.Dr.Serdar Bayrak,İzmir Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr.Mehmet Gündüz,İzmir Kamu Hastaneler Birliği Kuzey Bölgesi Genel Sekreteri Doç.Dr.Ahmet Emin Erbaycu ,hastane çalışanları ve çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleştirildi.

      Amacımız hastaların yıllarına yaşam katmak

      Açılış konuşmasını yapan Bozyaka Eğitim Araştırma Hastanesi Yöneticisi Doç.Dr.Serdar Bayrak önemli sağlık sorunu yaşayan hastaların yaşamlarını konforlu hale getirmek için palyatif bakım merkezlerinin açıldığını belirterek “Bu merkezleri açarken tek bir amacımız var. Hastaların yaşamına yıllar katmak değil yıllarına yaşam katmaktır. Hastanemizin Palyatif Bakım Merkezi’nin açılışını tamamlamış bulunuyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”diye konuştu.

      Toplamda 55 yatak kapasitesine ulaştık

      Doç.Dr. Bayrak’ın ardından konuşmasını gerçekleştiren Kamu Hastaneler Birliği Güney Genel Sekreteri Prof.Dr.Behzat Özkan son yıllarda kanser istatistiklerinde görülen artışla birlikte tedavi edici hizmetlerde de gelişmeler olduğunu söyledi. Son 10 yılda sağlıktaki hizmetlerin geliştiğini söyleyen Özkan yaşam kalitesini arttırmaya yönelik atılan adımlardan birinin Palyatif Bakım Hizmetleri olduğunu vurguladı. Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde de tamamlanan 17 yataklı Palyatif Bakım Merkeziyle birlikte İzmir’de toplamda 55 yatak kapasitesine ulaştıklarını, Türkiye’de 202 palyatif bakım yatağı bulunduğunu bunun 107 tanesinin İzmir’de olmasının gurur verici olduğunu ifade etti.

      İzmir İl Sağlık Müdürü Uzman Dr Ayhan İzzetinoğlu yaptığı konuşmada 2013 yılının haziran ayından beri yürüttükleri bir çalışma olduğunu söyledi İzzetinoğlu ” 11 kurumun katılımıyla palyatif bakım protokolünü imzaladık ki bu çalışmamız 2015 yılının ocak ayında tamamlandı”ifadelerini kullandı.

      11 kurumun katılımıyla palyatif bakım protokolü

      Son olarak konuşmasını gerçekleştiren İzmir Valisi Mustafa Toprak kamu hastanelerinin fiziki mekanlarını geliştirmesinin önceliği olduğunu belirtti.Sağlık sektöründe son yıllardaki gelişmelerin fark edilir derecede olduğunu anlatan Vali Toprak “11 kurumun katılımıyla yaptığımız palyatif bakım protokolü de kağıt üzerinde kalmadığı için mutluyum”diyerek sözlerini noktaladı.

      Konuşmaların ardından merkezin açılışını gerçekleştiren davetliler arasında bulunan Vali Mustafa Toprak, Güney Genel Sekreteri Prof.Dr.Behzat Özkan,Hastane Yöneticisi Doç.Dr.Serdar Bayrak hastaları ziyaret ederek bir süre sohbet etti.

      Palyatif bakım nedir?

      Dünya Sağlık Örgütünün yapmış olduğu tanıma göre, yaşamı tehdit eden hastalığa bağlı olarak ortaya çıkan problemlerle karşılaşan hasta ve ailede, ağrının ve diğer problemlerin, erken tanılama ve kusursuz bir değerlendirme ile belirlenmesi; fiziksel, psikososyal ve manevi gereksinimlerin karşılanması yoluyla acı çekmenin önlenmesi ve hafifletilmesine yönelik uygulamaların yer aldığı ve yaşam kalitesini geliştirmenin amaçlandığı bir yaklaşımdır.